Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Spotkanie z poetką Józefą Nitą

12 maja 2023 roku, w ramach Tygodnia Bibliotek, w Bibliotece Publicznej im. S. Janasa gościła Józefa Nita, poetka z Opoczyńskiego Klubu Literackiego „Nad Wąglanką”.

W spotkaniu aktywnie uczestniczyli uczniowie klasy VI b z wychowawczynią Beatą Dacz ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Kazimierza Wielkiego w Opocznie.

Pani Józefa opowiadała młodzieży o początkach swojego pisarstwa, udziale w konkursach poetyckich, działalności w OKL „Nad Wąglanką”. Podkreślała bardzo ważną rolę czytania, które wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnię, co bardzo pomocne okazuje się przy pisaniu wierszy. Mówiła też uczniom o budowie i rodzajach wierszy (rymowanych i białych). Czytając swoje utwory o książce, bibliotece, Domu Esterki, zachęcała zebranych, aby rozpoznawali, jaki to rodzaj wiersza.

Poetka podkreślała też ważną i ponadczasową rolę książki w swoim utworze pt. „Opowiadanie o książkach i Sowie – Mądrej Głowie” w myśl hasła:

„Czy słońce świeci czy brzydka pogoda,

Na dobrą książkę zawsze jest moda”.

Chętni uczniowie opowiadali o ostatnio przeczytanych przez siebie książkach.

Jedna z dziewcząt (Julia) podzieliła się swoją pasją pisania opowiadań i marzeniem napisania własnej książki. Zebrani dyskutowali też na temat ekranizacji niektórych utworów literackich i rozważali czy lepsza jest książka czy film.

Pani Józefa czytała też wiersze o książkach i bibliotece innych lokalnych twórców np. Marianny Ksyty, Ireny Plucińskiej czy Bożeny Wijaty.